Hair Transplantation

Günümüzde tüm dünyadaki erkeklerin yaklaşık yarısında farklı miktarlarda saç bölgesinde seyrekleşme ve kellik ortaya çıkmaktadır. Bu oran kadınlar arasında da azımsanmayacak boyuttadır ve erkek tipi saç dökülmesinin kalıcı çözümü hiç şüphesiz ki saç ekimidir.

 

Saç ekimi her ne kadar 1990 lı yıllarda pratik olarak uygulanmaya başlasa da, uygulamanın başlangıcı deneysel olarak çok daha eskilere dayanır. İlk zamanlarda FUT (Follicular unit transplantation) adı verilen daha travmatik ve özellikle ensede belirgin ize sebep olan bir yöntem kullanılsa da zamanla teknik ilerlemiş ve temelde FUE (follicular unit extraction) yöntemi temelinde daha az travmatik, neredeyse hiç iz bırakmayan ve çok daha başarılı sonuçlar elde edilen çeşitli teknikler tanımlanmıştır.

 

FUE yönteminin en büyük avantajları çok daha az travmatik olması, donör ve alıcı alanda kalıcı bir ize sebep olmaması, çok hızlı iyileşme ile günlük hayata hemen geri dönebiliyor olunması ve sonuçların son derece doğal olmasıyla birlikte saç ekiminde günümüzde altın standart yöntem olarak kabul edilir.

 

OPERASYON ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Saç ekimi operasyonu da tıpkı diğer operasyonlar gibi cerrahi bir işlemdir ve en az diğer cerrahi operasyonlar kadar önem taşımaktadır. Bu yüzden saç ekimi hazırlığının diğer cerrahi operasyon hazırlığından herhangi bir farkı yoktur. Temelde erişkin yaşta olan, ameliyat için herhangi bir engeli olmayan ve saç dökülmesi şikayeti olan herkes saç ekimi için değerlendirilebilir. Değerlendirme için sorgulanması gereken durumlar şunlardır:

 

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Meslek
 • Ek hastalık (yüksek tansiyon, diyabet, vs)
 • Önceki operasyon öyküsü
 • İlaç kullanımı
 • Alerjik durumlar
 • Sigara kullanımı (iki hafta öncesinden bırakılmalı ve sonrasında en az bir ay içilmemeli)
 • Alkol kullanımı (üç gün öncesinden bırakılmalı)
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar bir hafta öncesinden kesilmeli
 • Bitkisel ürünler ve vitamin takviyeleri, gingko biloba gibi kan sulandırıcılar bir hafta öncesinden kesilmeli

 

OPERASYON GÜNÜ

Doktor tarafından değerlendirilip operasyon için herhangi bir engel durumunuz yok ise operasyon gününde hastane yatışınız yapılır ve operasyon için gerekli kan testleri uygulanır. Bu aşamadan sonra yüz yüze konsültasyon ile son değerlendirmeler yapılarak operasyon için gerekli çizimler ve saç tıraşı yapılır (DHI tekniğine uygun vakalarda tam saç tıraşı yapmadan sadece ensede pencere açmak da yeterli olabilmekte). Daha sonra hastalar steril alan için uygun operasyon kıyafeti giydirilerek operasyon odasına alınır. Gerekli hastalarda sedasyon uygulanır. Burada işlem yapılacak olan alanlara lokal anestezik madde uygulanır ve tamamen steril şartlarda mikromotor yardımı ile donör alandan saç kökleri toplanır ve steril şartlarda uygun solüsyonlar içerisinde bekletilir. Her bir saç grefti içerisinde 1-5 adet kıl folikülü olabilmektedir. Bu durumda uygulanan greft sayısından çok daha fazla saç kökü ekilmiş olacaktır (örneğin 4000 greft ekilen hastaya aslında 6000-10000 civarı kıl folikülü ekilmiş olmaktadır). Greftler toplandıktan sonra eğer klasik slit yöntem ile ekim yapılacak ise greftlerin yerleştirileceği kanallar açılır ve açılan kanallara optimal açı ve sıklıkta saç greftleri yerleştirilir.