Project Description

Anne estetiği nedir?

Gebelik esnasında karın bölgesi genişler, cilt altı yağlı doku artar, kilo artar, meme hacmi belirgin miktarda artar. Doğum ile birlikte alınan kilolar verilmeye başlar. Cilt küçülüp sıkılaşır. Emzirme ile birlikte meme dokusu küçülür ve sarkar. Anne estetiği (mommy makeover) ameliyatı ile meme, karın ve gövdede oluşan yağlı doku artışı, sarkma ve deformasyonlar giderilir. Gövdeye liposuction yapılarak cilt altı yağlı doku azaltılır. Karındaki sarkma mini karın germe veya tam karın germe ile giderilir. Popoda asimetri ve yetersizlik varsa yağ enjeksiyonu ile yuvarlak hatlar ortaya çıkarılır. Memede hastanın ihtiyacına göre meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme veya meme büyütme ve dikleştirme işlemleri yapılır. Bu sayede gebeliğin sebep olduğu tüm gövde deformasyonları düzeltilir.

 

Anne Estetiği Ameliyatında Neler Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Sıklıkla liposakşın yardımlı karın germe ve meme küçültme ve/veya meme dikleştirme işlemleri kombine olarak yapılır. Bel ve basen bölgelerine de liposakşın yapılabilir.

 

Anne Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Hastaların gebelik sonrası mümkün olduğunca ideal kilolarına ulaşıp bu kiloyu en az altı ay kadar idame ettirmesi tercih edilir. Yine eğer anne çocuğu emziriyorsa memelere yönelik girişim için de çocuk sütten kesildikten altı ay sonraya bırakılır.

 

Anne Estetiği Ameliyatı Olduktan Sonra Tekrar Gebe Kalınabilir mi?

Tercihen hastaların tekrardan gebe kalmayı düşünmedikleri bir dönemde ameliyat olması önerilir. Zira her gebelik vücutta benzer travmatik etkileri tekrar ortaya çıkaracağı için tekrardan benzer deformitelerin ortaya çıkma olasılığı mevcuttur. Yine de gebe kalınacaksa eğer özellikle karın germe ameliyatı olmuş olan hastaların yaklaşık 1,5-2 yıl kadar beklemeleri önerilir.

 

Anne Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıldır?

Hastalar ameliyat günü hastaneye yatırılır. Son konsültasyon ve testler yapıldıktan ve gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra ameliyata başlanır. Ameliyat duruma göre 4-5 saat sürebilir. Ameliyattan hemen birkaç saat sonra hastalar mobilize edilir. Bir veya iki gece hastanede takip edilirler. Bu esnada hemşire ve personeller tarafından tüm tedavileri ve bakımları yapılır. Taburcu edildikten birkaç gün sonra ilk kontrol yapılır. Kontrolden sonra hastalara duş alması ve bu esnada bazı özel masajlar önerilir. İlk bir haftada yürüyüş gibi basit egzersizler yapılabilir. Egzersiz kapasitesi hergün arttırılarak 3-4 hafta içinde ağır egzersizler yapılabilir. Bir ay kadar baskılı korse kullanılır. Ödemlerin çoğu ilk bir ayda kaybolur. Ödemlerin tamamen kaybolması, cildin sıkılaşıp final neticeyi görmek için ortalama altı aya ihtiyaç vardır.

 

Anne Estetiği İşleminden Ne Kadar Zaman Sonra İşe Dönebilirim?

 Ameliyat liposuction ile birlikte 4-5 saat sürer. Ameliyattan hemen sonra aynı günde hastaları yürütüp mobilize ediyoruz. Erken mobilizasyon aynı zamanda ciddi komplikasyon oranını da minimalize eder. İki gece hastanede kaldıktan sonra taburcu ediyoruz. Drenler 2-4 gün içinde çıkarılır ve sonrasında hasta duş alabilir. Duş esnasında bazı özel masajlar yapmasını öneriyoruz. Bu esnada hergün mobilizasyonu arttırıyoruz. İlk bir haftada hastalar yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilir. Zamanla egzersiz kapasitesi arttırılarak bir ayda daha ağır egzersizler yapabilirler. Yapılan işin ağırlığına göre değişmekle birlikte hastlar genelde iki haftada işe geri dönebiliyorlar. İlk bir ay baskılı korse kullanmak gerekir. Ödemlerin çoğu yine ilk ayda azalır. Fakat son neticeyi görmek için ortalama altı ay kadar beklemek gerekir.

 

Anne Estetiği İçin Doğumdan Sonra Ne Kadar Beklemeliyim ve Ameliyat Sonrası Doğum Yapabilir Miyim?

Gebelik ve doğum sonrasında herhangi bir vücut şekillendirme işlemi için en azından altı ay beklemek gerekir. Bu esnada gebelik ile birlikte alınan kilolar geri verilir, genişlemiş ve gevşemiş olan cilt sıkılaşıp kontrakte olur ve küçülür. Sonrasında optimal koşullarda gövdeyi şekillendirmek için ameliyat planı yapılabilir. Anne estetiği ameliyatı sonrasında teorik olarak en azından bir yıl hamile kalınmaması önerilir. Fakat karın germe ameliyatı olmuş ve henüz bir yılı dolmadan hamile kalan olası vakalarda da sıklıkla gebelik ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.